Zpět na rozcestník

Jak vybrat aku vrtačku

Malý rádce pro správný nákup aku vrtaček

Jaký typ akumulátoru vybrat?

Z názvu víme, že aku vrtačka je poháněná akumulátorem. Ten se obvykle zasouvá do spodní části přístroje a je jeho součástí. Akumulátor má na funkci vrtačky zásadní vliv a jeho výběru je třeba věnovat pozornost.

V běžné praxi se můžeme setkat se třemi druhy akumulátorů, jsou označovány jako NiCd (nikl-kadmiový), NiMH (nikl-metal hydriový) a Li-Ion (lithium-iontový).

NiCd

Výhody

Nevýhody

NiMH

Výhody

Nevýhody

Li-Ion

Výhody

Nevýhody

Jak dlouho má akumulátor vydržet na jedno nabití?

Kapacita akumulátoru je udávána v tzv. ampérhodinách (Ah). Určuje, jak dlouho článek vydrží pracovat na jedno nabití. Za minimální hodnotu můžeme považovat 1,5 Ah, ale pokud plánujeme delší nebo náročnější práci, doporučujeme zvolit hodnoty 2–3 Ah. Můžeme také zvážit koupi vrtačky v sadě se dvěma akumulátory, to nám umožní bleskově aku články vyměnit, aby nedošlo k přerušení práce.

Napětí akumulátoru – jak silnou vrtačku potřebuji?

V obchodech jsou běžné k mání vrtačky s článkem o napětí v rozsahu od 3,6 do 36 V. Jednoduše řečeno, čím vyšší napětí aku baterie, tím výkonnější vrtačka. Doporučuje se pořizovat přístroje s článkem o napětí alespoň 12 V – takové vrtačky si s přehledem poradí s většinou běžných prací. Pro profesionální použití volíme vrtačky s co nejvyšším možným napětím na akumulátoru.

Jsou důležité ergonomie a tvar vrtačky?

Velmi podceňované parametry, na které bychom si při výběru přístroje měli dávat pozor. Je důležité, aby vrtačka byla náležitě vyvážena a nepřeklápěla se do stran, měla by také samostatně stát na desce i s upnutým pracovním nástrojem.

Z ergonomického hlediska je důležitá především rukojeť – kvalitnější přístroje mají rukojeť vyrobenou z tvrdých materiálů, které jsou nosné a zároveň z měkkých, které pohlcují vibrace a zajišťují kvalitní úchop.

Jaké další funkce vrtaček jsou důležité?

Akumulátorové vrtačky jsou jedním z nejžádanějších elektrických zařízení, tomu odpovídá i široká nabídka dostupných modelů a funkcí v různých cenových hladinách.

Pracovní otáčky

Nejčastěji se setkáme s přístroji s jedním nebo dvěma rychlostními stupni. U většiny modelů je rychlost otáček plynule regulovatelná.

a) Jednorychlostní aku vrtačky – spíše menší počet otáček, vhodné pro šroubování i vrtání.

b) Dvourychlostní aku vrtačky – první stupeň je vhodný pro šroubování, druhý pro běžné vrtání.

Některé vrtačky obsahují i tzv. doběhovou brzdu, která se stará o téměř okamžité zastavení sklíčidla. Díky tomu je možné ihned pokračovat ve šroubování dalšího šroubu.

Sklíčidlo

Drtivá většina akumulátorových vrtaček je dnes již vybavená rychloupínacím systémem, tím odpadá potřeba samostatného sklíčidla. Při nízkých otáčkách stačí podržet hlaveň druhou rukou a nástroj se snadno pevně dotáhne.

Příklep

Velmi požadovaná vlastnost vrtaček při vrtání do zdiva. Příklep nebývá standardním prvkem výbavy přístrojů a je tedy dobré dávat si pozor, zda kupujeme model, který tuto funkci má.

Hodnota je udávána v počtech úderů za minutu. Pro vrtání do obyčejného zdiva je možné použít aku vrtačku s příklepem, při vrtání do betonu je vhodnější aku příklepové kladivo.

Synchronní mechanika

Úhel náklonu opěráku a sedáku se synchronně mění, aby vám zabezpečil co nejlepší ergonomii sezení — dochází k navození správného držení zad. Pohyb se dá zajistit v několika pozicích. Rovněž je možné nastavit sílu přítlaku a výšku sezení.

Existuje další vybavení?

Výběr další výbavy akumulátorové vrtačky závisí na individuálních potřebách. Jedná se spíše o praktické doplňky:

LED světlo

Držák na opasek

Držák na šroubovací bity