Zpět na rozcestník

Jak vybrat čelovku

Malý rádce pro správný nákup čelovky

K čemu a jak často budu čelovku využívat?

Čelovku bychom měli primárně vybírat podle toho, k jakým účelům ji potřebujeme. Pokud víme, že nám primárně bude sloužit jako osvětlení ve stanu, případně pro osvětlení cesty v kempu, určitě nebudeme volit drahé modely určené pro profesionály. Naopak, pokud čelovku budeme využívat k náročným sportovním aktivitám, jako jsou například noční túry, běhání, jízda na kole nebo horolezectví, určitě budeme volit model kvalitnější s lepší výbavou a výdrží.

Jaký zvolit světelný zdroj?

Drtivá většina čelovek využívá jako zdroj světla LED diody. Výběr zdroje se odehrává v podobných mezích jako v bodě jedna. Potřebujeme jen občasné svícení ve stanu nebo kempu? S klidným vědomím můžeme volit levnější modely s blíže nespecifikovaným typem diod. V opačném případě volíme kvalitní diody firem CREE nebo Nichia, které mají vynikající účinnost přeměny elektrické energie na světlo a jejich světelný výkon je velmi vysoký.

Jak daleko by měla dosvítit?

Dosvit se samozřejmě udává v metrech, ale úzce s ním souvisí i tzv. světelný tok – je to hodnota, která charakterizuje světelný výkon záření nebo samotného zdroje. Jednotkou světelného toku je lumen.

Kempování, osvětlení ve stanu

Outdoorové aktivity

Stupeň krytí – potřebuji odolnou čelovku?

Protože tento druh svítidla je využíván zejména ve venkovním prostředí musíme počítat s tím, že se občas nevyhneme dešťovým přeháňkám a vlhkosti. Ať už jsme vodáci nebo třeba rybáři, určitě se bez odolnosti proti vodě neobejdeme. Přeháňka může stihnout nejen je, ale i běžce nebo horolezce. Jde tedy o univerzální parametr, který bychom neměli opomíjet. Jedná o údaj označovaný jako IP x, pohybuje se v rozmezí 0–9. Pro čelovky si v zásadě vystačíme s hodnotami IP x4 až IP x7, kdy na čtvrtém stupni začíná odolnost proti dešti a na sedmém stupni pak odolnost proti ponoření do vody.

Čím bude napájena?

Nejběžněji se setkáme s napájením pomocí klasických tužkových (AA) nebo mikrotužkových (AAA) baterií, které jsou sice snadno dostupné, ale jejich nevýhodou je nízká kapacita oproti například modelům, které jsou napájeny moderními li-ion akumulátory. V tomto bodě opět platí, že pro náročnější aktivity bychom měli volit modely s nabíjecím akumulátorem, který nám poskytne dlouhou výdrž na jedno nabití. Více o výhodách a nevýhodách baterií se můžete dočíst v našem článku o výběru baterií.

Jak dlouho by čelovka měla svítit?

Kombinace dobré světelné účinnosti zdroje a dobrého akumulátoru nám přináší velice příznivé hodnoty maximální výdrže na jedno nabití. Kvalitní LED čelovky nabízejí výdrž v řádu desítek hodin nepřetržitého svícení, špičkové modely nám mohou nabídnout dokonce i dny.

Velice kvalitní čelovky jsou vybaveny elektronikou zajišťující regulaci výkonu – intenzita světla pak neklesá s klesajícím napětím baterie. Levnější přístroje tuto regulaci nemají a po pár chvílích už nesvítí s původní deklarovanou intenzitou, ale pouze jejím zlomkem, který se v čase ještě dále zmenšuje.

Kombinace dobré světelné účinnosti zdroje a dobrého akumulátoru nám přináší velice příznivé hodnoty maximální výdrže na jedno nabití. Kvalitní LED čelovky nabízejí výdrž v řádu desítek hodin nepřetržitého svícení, špičkové modely nám mohou nabídnout dokonce i dny.

Je váha důležitá?

Zde opět záleží na situaci, ale zejména u sportovních aktivit na váze opravdu záleží. Například při dlouhém běhu ucítíme na hlavě každý gram. Pro sportovní aktivity je vhodnější volit modely s li-ion akumulátorem, který není umístěn v těle čelovky, ale v tzv. battery packu, který si běžec může umístit na tělo. Nejenže se tak zbavuje zátěže na hlavě, ale také poskytuje baterii tělesné teplo a ta tak nepodléhá výkyvům zejména kvůli teplotě prostředí.