Zpět na rozcestník

Jak vybrat vhodný detektor alkoholu

Malý rádce pro správný nákup alkoholtesteru

Jaký vybrat typ čidla?

Detektory alkoholu nebo také alkohol testery jsou vybaveny dvěma druhy čidel, ty ovlivňují jak kvalitu měření, tak také cenu samotného přístroje.

Polovodičové čidlo

Čidlo v těchto přístrojích se zahřívá na vysokou teplotu, vydechnutý vzduch s ním reaguje v závislosti na obsahu alkoholu a jiných těkavých látek, čímž se mění elektrické napětí. Změny napětí jsou vyhodnoceny a zobrazí se na displeji jako příslušná hodnota. Nevýhodou testerů s tímto čidlem je jejich závislost na síle dechu, reagují také na jiné chemické látky než samotný alkohol. Čidlo se zároveň i rychleji opotřebovává.

Výdrž: stovky měření

Přesnost: 10 % v hodnotách do 1 promile

Použití: domácí, orientační

Palivový článek

Anglicky také fuel cell, v průběhu měření tlakové čidlo kontroluje množství vdechnutého vzduchu, následně nasaje do článku přesný objem vzorku. Poté dojde ke spalování alkoholu, z kterého je vyroben elektrický proud. Podle množství proudu je určeno množství alkoholu v dechu. Jednotlivé měřiče a palivovým článkem se liší objemem nasátého vzduchu – čím větší objem, tím větší přesnost a výdrž přístroje.

Výdrž: tisíce měření

Přesnost: zachována v celém rozsahu

Použití: profesionální

Existují i také tzv. detekční trubičky, které jsou jednorázové a jsou využívány zejména pro orientační měření. Nejsou schopny určit přesnou hodnotu, fungují pouze na orientační bázi. Většinou jsou využívány pro orientační kontrolu zaměstnanců, ve školách apod.

Jak přesný detektor koupit?

Při koupi testeru je potřebné zaměřit se na rozsah měření – čím větší rozsah, tím lépe pro uživatele. Minimální rozsah by se měl pohybovat v rozmezí 0,0–0,4 promile. Zásadní je schopnost měřit velmi nízké hodnoty od 0,10 do 0,20 promile, ta je potřeba při zjišťování zbytkového alkoholu. Jedině detektory, které dokáží naměřit takto nízké hodnoty, vám poskytnou jistotu, že můžete řídit automobil.

Je důležité pravidelné seřizování detektoru?

Doporučujeme kupovat detektory alkoholu, které umožňují kalibraci. Při kalibraci dochází k přesnému seřízení, to je prováděno na laboratorních přístrojích, které simulují přesné množství alkoholu v dechu. Detektor si tyto hodnoty uloží a poté je užívá k výpočtu ostatních hodnot.