Zpět na rozcestník

Jak vybrat dílenský stůl

Malý rádce pro správný výběr dílenského stolu

Jakou činnost budu na stole provádět?

Odpověď na tuto otázku bude určující pro všechny aspekty výběru dílenského stolu. Na jejím základě se bude odvíjet velikost stolu, ergonomická hlediska, povrchový materiál a požadavky na úložný prostor, který by měl stůl splňovat.

Kolik místa budu při práci potřebovat?

Rozměry dílenských stolů vybíráme podle několika faktorů, kolik místa na samotný stůl máme, a kolik místa na něm potřebujeme, bereme v potaz délku i hloubku pracovní desky. Pro drobné pracovní činnosti, pro práci s elektronikou volíme menší pracovní stoly, pro náročnější činnosti s většími požadavky na prostor samozřejmě vybíráme stoly s větší pracovní plochou.

Jak odolnou potřebuji pracovní desku?

V obchodech jsou běžné k mání vrtačky s článkem o napětí v rozsahu od 3,6 do 36 V. Jednoduše řečeno, čím vyšší napětí aku baterie, tím výkonnější vrtačka. Doporučuje se pořizovat přístroje s článkem o napětí alespoň 12 V – takové vrtačky si s přehledem poradí s většinou běžných prací. Pro profesionální použití volíme vrtačky s co nejvyšším možným napětím na akumulátoru.

Pro běžné pracovní činnosti v domácích dílnách:

laminované dřevotřískové desky (LTD)

Jejich horní i spodní plochy jsou laminovány. Je na nich nanesena vrstva melaminové pryskyřice a dekoračního papíru a vše je zalisováno. Levnější, méně odolný materiál.

spárovka

Vyrábí se ze smrkového nebo bukového dřeva. Jedná se o univerzální materiál pro široké spektrum činností. Deska je slepená z dřevěných přířezů.

Pro náročnou práce ve strojírenství, stavebnictví, automobilovém průmyslu:

bukový multiplex

Deska je zhotovena z vrstvené a lepené bukové dýhy, obroušené a ošetřené olejovými roztoky. Mívají sražené obvodové hrany. Vynikají svou pevností a odolností.

dřevovláknité desky (MDF)

Vyrábějí se z dřevěných vláken (především smrkových), ty jsou pojeny syntetickým lepidlem za použití teploty a tlaku. Jsou plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Vynikají svou tepelnou odolností.

Na trhu jsou také k dostání dále speciálně upravené desky např. s gumou, s kovovou hranou, s polypropylenovou deskou, oplechované desky, desky se zvýšenou hranou.

Potřebuji skladovací prostor?

Skladování nástrojů a materiálu se dá vyřešit výběrem takového stolu, který bude obsahovat šuplíky, skříňky a další úložné prostory. Pokud potřebujeme více místa pod stolem, je dobré zvolit raději úložný dílenský vozík přistavitelný ke stolu.

Další variantou jsou pracovní stoly s nástavbou s prostorem na boxy, zásuvky nebo různé jiné odkládací stoly. Některé jsou také vybaveny perfopanely, na které je možné zavěsit nářadí nebo přihrádky na materiál apod.

Budu potřebovat elektrickou zásuvku?

Na trhu jsou nabízeny i stoly s elektrickou zásuvkou – ta je vhodná pro drobné opravářské činnosti s pájkou nebo pro práci s elektrickým ručním nářadím. Díky tomu, že je umístěna na samotném stole, je vždy při ruce a odpadá problém s nedostatečně dlouhým přívodním kabelem u elektrického nářadí.

Potřebuji se chránit proti statické elektřině?

K ochraně proti elektrostatickému výboji jsou určeny speciální antistatické pracovní stoly, které mu zabraňují. Stoly jsou uzemněné, hodí se pro práci s jemnou elektronikou – tu by mohl elektrostatický výboj poškodit. Většinou se používají pro profesionální účely a antistatická pracoviště.