Úhlová bruska, také často označovaná jako flexa, flexka nebo rozbrušovačka, je univerzální zařízení, se kterým můžeme řezat nebo brousit kovy, od tenkých plechů a po silné kovové nosníky, cihly, obklady a dlažby, dřevo i beton.
Vhodné pro drobné řezání plechů, obkladů, menších kovových profilů a pro menší broušené plochy. Ve většině případů umožňuje konstrukce jednoruční držení. 125 mm kotouče plně postačují pro domácí práce, větší průměry nemají smysl.
K broušení velkých ploch a řezání dlažeb, dřeva, betonů, velkých kovových profilů. Z bezpečnostních důvodů jsou konstrukčně řešeny pro držení oběma rukama.
Vhodné spíše pro drobné domácí práce, od 750 W i pro náročnější aplikace.
Vhodné pro velmi náročné profesionální aplikace.
Bruska do sebe při práci natahuje prach, který vzniká při její činnosti, zařízení s kovovou převodovkou jsou mnohem méně citlivé na tento prach.
Tlumí vibrace a rázy při práci.
Zamezuje přehřívání.
Obvykle u brusek s vyšším výkonem, stroj při zapnutí nepřetěžuje síť a nedochází tak například k vyhození pojistek.
Pro řezání stavebních materiálů – betonu, cihel, přírodního kamene.
Na srážení hran, broušení svárů.
Dělení plastů, oceli, hliníků, oceli.
Rychlé a zároveň jemné plošné broušení s rychlým úběrem materiálu.
K čištění ploch a hrubé obrušování, příprava materiálu před svařováním.
Existují, ale na trhu jich zatím není mnoho a vyznačují se vyšší cenou. Výhodou je jednoznačně jejich přenosnost, nevýhody pak spočívají ve zvýšené hmotnosti a zpravidla nižším výkonu.
Ano, bezpečnostní prvky úhlových brusek jsou důležité – chrání naše zdraví při práci. Lze se setkat s antivibračními systémy, které zamezují nežádoucím vibrací, s ochranou proti opětovnému zapnutí, která při chvilkovém výpadku proudu zajistí, že se bruska znovu nezapne. Existují i sofistikované systémy, které okamžitě rozpoznají zaseknutí kotouče v materiálu a v mžiku brusku vypnou.
Důležité parametry, které budou ovlivňovat komfort při práci. Se stoupajícím výkonem samozřejmě roste i hmotnost brusky, vždy tedy musíme volit vhodný výkon a nevybírat, např. pro domácí aplikace, brusky s příliš vysokým výkonem.
Ergonomie je důležitá zejména při dlouhodobé práci se zařízením, vždy je vhodné si brusku tzv. „osahat“, aby nám v ruce seděla. Zvláště důležitá je kvalitní a dobře tvarovaná rukojeť u jednoručních brusek.