Zpět na rozcestník

Jak vybrat kancelářskou židli

Malý rádce pro správný nákup kancelářských židlí

Mnozí z nás stráví podstatnou část dne sezením v kancelářské židli, ať už v zaměstnání nebo doma. Ne každý však sedí správně a na správné židli.

Chcete-li si pořídit novou kancelářskou židli, zjistit, jaká je pro vás ta pravá nebo se jen seznámit s možnostmi, ze kterých si dnes můžete vybírat, tento malý rádce je tady právě pro vás. Jaké jsou tedy aspekty, které je třeba zvážit?

Délka sezení

Kolik hodin denně strávíte sezením na kancelářské židli?

Do 4 hodin za den

Krátká doba sezení, u které příliš nezáleží na zvolené mechanice.

Je možné využít téměř jakoukoliv mechaniku — permanentní, houpací, synchronní nebo asynchronní. Výjimkou jsou samozřejmě lidé se zdravotními problémy, jako jsou bolesti zad, ti by měli i v tomto případě uvažovat o židli se synchronní mechanikou nebo přímo o židli zdravotní.

4 — 12 hodin denně

Delší doba sezení, do této kategorie spadá standardní osmihodinová pracovní směna.

Ideální je zvolit synchronní mechaniku. Vhodné jsou také houpací nebo asynchronní mechaniky. Pokud je sezení často přerušováno a člověk má dostatek pohybu a nesetrvává dlouhodobě ve stejné pozici, může být také mechanika permanentní.

Více než 12 hodin denně

Charakteristické pro nepřetržité provozy. U těchto kancelářských židlí se předpokládá střídání osob — typickým příkladem jsou křesla určená pro kontrolní pracoviště, ochrannou službu, Policii apod. Obecně spadají do kategorie tzv. dispečerských křesel.

Téměř nezbytné je zvolit synchronní mechaniku. Výhodou této mechaniky je to, že sedák i opěradlo se pohybují v rozdílných osách. Tím se tělo neustále udržuje v příjemné a pohodlné pozici pro celodenní sezení. Tato kategorie židlí bývá navíc vybavena zesílenou konstrukcí a odolnějšími potahovými materiály. U některých dispečerských křesel bývá použita zesílená houpací mechanika (z důvodu prodoužení životnosti).

Potahový materiál

Jakým materiálem je kancelářské křeslo potaženo.

Síťovina

Obrovskou výhodou síťovaného potahu je jeho prodyšnost, zvláště v letním období. Na druhou stranu v chladnějších obdobích nemá síťovina izolační vlastnosti.

Síťované potahy sedáku snižují riziko vzniku hemoroidů.

Čalounění

Obyčejné čalounění je vhodné při standardní délce sezení do zmiňovaných dvanácti hodin denně. Existují také speciální čalounění pro nepřetržitý provoz s prodlouženou životností, jsou používána hlavně ve střídavých provozech.

Obrovskou výhodou čalouněných židlí jsou jejich izolační schopnosti - v židli je pocitově tepleji než např. v židli ze síťovaného materiálu. Tyto židle jsou vhodné pro chladnější místa (vrátnice, průchozí kanceláře apod.).

Kůže

Kožený potah může být z pravé nebo syntetické kůže. Pravá kůže je stylová a nenáročná na údržbu. Syntetická kůže je levnější, ale má nižší životnost než kůže pravá.

Kožené potahy se nedoporučují pro kancelářské židle s celodenním provozem.

Typ mechaniky

Má se židle přizpůsobit, anebo upřednostňujete pevnou konstrukci?

Permanentní kontakt

Opěrák je v neustálém kontaktu se zády uživatele. Ovlivňujete pouze náklon opěráku proti sedáku. Obvykle je možné nastavit výšku opěráku i výšku sezení.

Jednoznačnou výhodou této mechaniky je nízká pořizovací cena.

Houpací mechanika

Používá se u židlí a křesel, které jsou navrženy tak, že opěrák a sedák tvoří skořepina. Úhel opěráku a sedáku se tedy nemění. Bod otáčení může být posunut výrazně dopředu, což zvšuje komfort sezení.

Náklon křesla lze zajistit v několika pozicích a sílu odporu plynule nastavit. Samozřejmostí je nastavení výšky sezení plynovým pístem.

Asynchronní mechanika

Sklon opěráku i sedáku lze nastavit nezávisle na sobě.

Většinou se ovládá pomocí tří pák. K dispozici máte 3 páky — jednou pákou nastavujete sklon opěráku, druhou sklon sedáku a třetí je pro nastavení výšky sedu.

Mechanika umožňuje různé nastavení ve více pozicích.

Synchronní mechanika

Úhel náklonu opěráku a sedáku se synchronně mění, aby vám zabezpečil co nejlepší ergonomii sezení — dochází k navození správného držení zad. Pohyb se dá zajistit v několika pozicích. Rovněž je možné nastavit sílu přítlaku a výšku sezení.

Volitelné části

Potřebujete bederní opěrku anebo opěrku hlavy?

Bederní opěrka

V bederní části opěradla je instalována dodatečná, většinou stavitelná, opěrka. Pomocí této opěrky je možné lépe přizůsobit opěrák křivce zad.

Výškově nastavitelné područky

Můžete si nastavit výšku područek. Lépe tak docílíte srovnání rukou s pracovním stolem.

Výškově i stranově nastavitelné područky

Lze nastavit nejen výšku, ale také natočit jejich horní loketní část. Tímto značně eliminujete napětí v oblasti paží, loktů, ramen a krku.

Opěrka hlavy

Opěrka hlavy bývá většinou součástí kancelářské židle. Pokud není, zkontrolujte, zda je židle vybavena možností opěrku upevnit.

Kolečka

Na jakém povrchu budete kancelářskou židli používat?

Tvrdá kolečka

Jsou určena na měkké povrchy, hlavně pro použití na koberci.

Měkká kolečka

Určeny na tvrdé povrchy jako je dlažba, plovoucí podlaha (dřevěná i laminátová), lino, PVC, marmoleum apod.

Kluzáky

Nejde o "kolečka" v pravém slova smyslu. Kluzáky zamezí pohybu židle, což se často hodí hlavně z bezpečnostních důvodů. Jste-li milovníky houpání na židli (které samozřejmě nedoporučujeme), určitě tuto možnost zvažte, můžete se vyhnout zranění při pádu v důsledku "ujetí" nohou židle.

Univerzální kolečka

Tato kolečka jsou použitelná pro tvrdé i měkké povrchy. Jejich univerzálnost je dána tím, že kolečka mají tvrdý okraj a měkký střed.

Nosnost

Kolik vážíte anebo kolik váží lidé, kteří budou židli používat?

Každá kancelářská židle má svou specifickou nosnost, standardně se nosnost kancelářských židlí pohybuje v rozmezí od 70 do 180 kg a u každého modelu může být jiná.

Snažte se vybrat židli s odpovídající nosností - vyhnete se tak problémům při případné reklamaci v případě, že by židle vykazovala jasné známky nevhodného použití.

Jste-li mohutnější postavy, dejte si také pozor na rozměry židle - i v případě dostačující nosnosti by se mohlo stát, že se do židle nevejdete nebo vám bude sezení v ní nepříjemné.

Příslušenství

Když už nakupujete, chcete si pořídit k židli nějaký doplněk?

Podložky pod židli

Plastová (polykarbonátová) podložka, která zamezí poškození povrchu pod židlí. Ideální je např. pro použití na plovoucí podlaze. I při vhodném výběru koleček se postupem času může podlaha opotřebit a právě tomuto může plastová podložka zabránit. Pro některá pracoviště mohou být navíc vhodné antistatické podložky.

Opěrky nohou

Jsou určeny především pro osoby menšího vzrůstu. Pokud při správém posezu na židli nemáte chodidla vodorovně na zemi — jsou pro vás opěrky nohou vhodné. Posez je značně příjemnější hlavně pro ženy s podpadky.

Pro maximální pohodlí jsou také nabízeny opěrky vyhřívané.