Zpět na rozcestník

Jak vybrat kancelářský papír

Malý rádce pro správný nákup kancelářského papíru

velikost papíru – jaký formát zvolit?

Formátů papíru je několik druhů a každá tiskárna dokáže tisknout na podklady maximálně tak velké, jaké dovolí vstup. To se samozřejmě liší přístroj od přístroje. Kancelářské tiskárny dnes zvládají formát A3, domácí tiskárny zpravidla tisknou na formát A4.

formát rozměry
A5 148 x 210 mm
A4 210 x 297 mm
A3 297 x 420 mm
A2 420 x 594 mm
A1 594 x 841 mm
A0 841 x 1189 mm

Vždy tedy vybíráme individuálně podle daného typu tiskárny. Pro kancelářský tisk se zpravidla využívají papíry formátu A4 a A3.

Jakou zvolit gramáž?

Papíry se prodávají v širokém rozpětí gramáží od 80 g/m2 do 300 g/m2. Čím vyšší gramáž, tím častěji jsou papíry ošetřeny povrchovou úpravou, tzv. coatingem. Při výběru opět záleží také na tom, s jakým papírem je konkrétní tiskárna schopna pracovat.

Je důležitá průsvitnost papíru?

Opacita, nebo také průsvitnost papíru, je důležitá zejména pro barevný oboustranný tisk a kopírování. Je to schopnost papíru nepropouštět světlo a vyjadřuje se v procentech. Na obalu tento údaj většinou nenajdeme, ale měl by být zjistitelný od prodejce. Průsvitnost papíru můžeme posoudit i naším zrakem, když papír nastavíme proti zdroji světla.

Jakou bělost papíru?

Bělost papíru je označována zkratkou CIE a číselnou hodnotou. Čím vyšší číslo, tím bělejší papír. Nejvyšší bělost je u papírů, které odrážejí větší procento modrého světla, což vzbuzuje dojem větší bělosti, naopak papíry, které odrážejí větší procento žlutého světla, působí zažloutle. Při výběru bělosti papíru záleží na konkrétních potřebách a je tedy třeba se individuálně rozhodnou, jaká bělost papíru je pro konkrétní tisk vhodná.