Zpět na rozcestník

Jak vybrat meteostanici

Malý rádce pro správný výběr meteostanice

Chci meteostanici nebo venkovní teploměr?

Před nákupem zařízení bychom si měli uvědomit, zda opravdu chceme a potřebujeme meteostanici, nebo by nám pro naše potřeby postačoval venkovní teploměr. Toto rozhodnutí je důležité a podepíše se na ceně vybraného přistroje. Venkovní teploměry měří pouze venkovní teplotu (případně i vnitřní v závislosti na typu), meteostanice poskytují nejen údaje o teplotě, ale i další pokročilé informace.

Jak daleko může být čidlo?

Drtivá většina domácích meteostanic měří vnitřní i venkovní teplotu, vnitřní v místě samotné stanice, venkovní pomocí bezdrátového čidla. Většina stanic používá čidlo s dosahem cca 30 metrů. Existují čidla s dosahem 100 nebo 150 m – to se ale projevuje na jejich ceně. Pro běžné domácí použití dostačují čidla s dosahem 30 m.

Chci znát jen předpověď počasí nebo i jiné informace?

Pokud nám stačí předpověď počasí a zobrazení vnitřní a venkovní teploty, volíme typ meteostanice podle těchto požadavků. Na displeji takové stanice se pomocí ikon zobrazuje aktuální předpověď počasí a vnitřní a venkovní teplota. Na trhu jsou ale i meteostanice, které snímají větší množství dat.

Zajímá mě atmosférický tlak?

Pokud nás opravdu zajímá vývoj atmosférického tlaku, volíme meteostanici, která zobrazuje vývoj tlaku. Jedná se o sloupcový graf, který znázorňuje vývoj tlaku za posledních 12, nebo 24 hodin. Pokud nás zajímají konkrétní hodnoty v uplynulých hodinách, musíme zakoupit přístroj s vnitřní pamětí, který bude data ukládat, abychom si je mohli zpětně zobrazit.

Potřebuji měřit vlhkost vzduchu?

Pokud chceme znát vnitřní nebo venkovní vlhkost vzduchu musíme volit přístroj vybavený čidlem pro snímání vlhkosti. Většinou jsou k dostání stanice s měřením vnitřní vlhkosti v místě stanice nebo venkovní pomocí bezdrátového čidla. Existují i stanice s měřením vnitřní i venkovní vlhkostí vzduchu.

Východ a západ slunce?

Pokud nás zajímá východ a západ slunce, je dobré zjistit, jestli má stanice nastavení pro naši republiku. V případě nastavení jiného státu by došlo k posunutí časů a tyto údaje by nám byly k ničemu.