Zpět na rozcestník

Jak vybrat žárovku

Malý rádce pro správný nákup žárovek

V následujícím příspěvku Vám v kostce poradíme, jak postupovat při nákupu moderních žárovek.

Zvolte odpovídající provedení žárovky

Provedení volte dle užitého osvětlovacího tělesa. Důležité je zvolit odpovídající napájecí napětí, patici a rozměr tak, aby vám žárovka bez úpravy tělesa do něj vlezla. I úsporné žárovky se již vyrábějí v mnoha tvarech, které lépe kopírují vnitřní rozměry svítidel.

Níže jsou uvedeny nejpoužívanější provedení patic žárovek.

E27

Nejběžnější závit pro klasické žárovky, nazýván také "Edisonův závit". 27 v názvu označuje průměr závitu - 27 mm.

Vhodný pro téměř jakýkoliv spotřebič. Tento závit mívají jak klasické, tak halogenové žárovky, včetně LED.

E14

Menší verze předchozího závitu, nazýván také "miňonka". Průměr 14 mm. Obvykle u žárovek s menším příkonem (25 - 40 W).

Obvykle žárovku s tímto závitem najdete v digestořích, stylových světlech, nočních lampičkách apod.

GU10

Typická patice pro bodová světla. Závit je někdy názýván jako "bajonetový" nebo "teslův".

Charakteristická svou paticí, kterou tvoří dvě jehlice zakončené hlavou. Žárovka se zasune do objímky a pootočí se proti pružině.

GU5.3

Nástrčná patice. Jehlice jsou od sebe vzdáleny 5,3 mm.

Patice je obvyklá u svítidel na 12 V (včetně transformátoru). Obvykle je najdete v menších efektových svítidlech, podhledech apod.

B22

Patice má tvar hladkého válce se dvěma protilehlými výstupky. Ty zapadají do výřezů objímce a zajistí se pootočením. Na dně objímky je odpružený kontakt, díky němuž je bajonetové spojení odolné proti otřesům. Často se proto využívá ve světlometech dopravních prostředků.

Vyberte typ žárovky

Žárovka klasická

Už sice na trhu není, uvádíme ji však pro úplnost. Energetická účinnost je cca 5%, 95% příkonu se přemění v teplo.

Výhody: nízká cena, jednoduchá konstrukce

Nevýhody: vyšší pracovní teplota, nízká životnost, křehká konstrukce

Halogenová žárovka

téměř identická s předchozí, jen prosté vlákno nahrazuje další baňka svláknem v atmosféře halogenu. Energetická účinnost je cca 10%, 90% příkonu se přemění v teplo.

Výhody: vyšší účinnost a tím svítivost, delší životnost, téměř netečnost k častému vypínání azapínání.

Nevýhody: vyšší pracovní teplota, přenášející se také na obal a patici, proto nejsou vhodné do prostředí s vyšším rizikem požáru, křehká konstrukce.

Nízkoenergetická žárovka (úsporná žárovka) neboli kompaktní zářivka

Obsahuje již elektronický obvod, ovládající rozsvěcení i provoz vlastní světelné části, fungující na bázi ionizace plynu. Energetická účinnost je cca 25%, 75% příkonu se přemění v teplo.

Výhody: vysoká životnost, vysoká účinnost, nízký příkon, možnost stmívání (u dražších modelů), možnost výběru barvy světla

Nevýhody: větší rozměry oproti klasické žárovce, křehká konstrukce, není vhodná do míst, kde se často rozsvěcuje

LED žárovka

Nejnovější trend v osvětlovací technice. Provoz světelných diod je řízen elektronickým obvodem. Energetická účinnost je obtížné stanovitelná, odhadujeme ji však na 40 - 50%.

Výhody: vysoká životnost, vysoká účinnost, nízký příkon, možnost stmívání stmívači pro klasické žárovky, nízká povrchová teplota, mechanická odolnost

Nevýhody: jediná - větší rozměry oproti klasické žárovce srovnatelného svitu

Klasická, případně halogenová žárovka vyhoví všude tam, kde se svítí krátce, např. ve sklepních prostorech. Naopak v ostatních prostorech domu či bytu je vhodné vybírat z úsporných, či LED žárovek. Uvedeme několik příkladů.

Nahrazujete-li např. halogenové "bodovky" 50W, velmi výhodným řešením je použití LED žárovek s paticí GU10, které rozměrově do svítidla pasují, jakoby pro ně bylo určeno.

Do kuchyňského lustru je naopak vhodné zvolit úspornou žárovku, jenž má vyzařovací úhel identický s žárovkou klasickou.

Chodbu, předsíň či toaletu skvěle osvětlí LED žárovky, úsporné zde nejsou až tak vhodné, poněvadž je dosti veliká pravděpodobnost krátkého času použití a tím zbytečně vyššího opotřebování žhavících vláken úsporné žárovky, nehledě na jejich delší dobu rozsvěcení do plného výkonu.

V obývacím pokoji vyhoví oba typy, stejně tak v ložnici.

Stolní lampička je nejúspornější s LED žárovkou, která se na rozdíl od úsporné celá schová do stínítka a neunavuje tolik oči oslněním vyčnívajícími částmi.

Dle účelu použití vybrat barevnou teplotu světla neboli teplotu chromatičnosti

Jedná se o charakteristiku spektra bílého světla, vyjádřenou v Kelvinech (K). Klasická žárovka má kolem 2800 K. Halogenová kolem 3200 K. LED žárovky se nabízejí většinou v teplotách okolo 3000 K - bílá teplá (warm white) - a okolo 6500 K - bílá (bílá studená, white, cool white).

Bílá teplá je příjemnější na oči při dlouhodobém osvětlení (např. stolní lampy), bílá studená je blíže standardizovanému dennímu světlu a oko ji vnímá jako více svítící oproti bílé teplé (vhodná např. pro chodby).

Vybrat odpovídající světelný tok

Jedná se o velmi důležitý údaj, vypovídající o "vydatnosti" žárovky, tedy o množství vyzářeného světla. Udávaný je v lumenech (lm).

Klasická žárovka 100 W má světelný tok okolo 1350 lm. Porovnání "tahle svítí jako šedesátka" je zavádějící, doporučujeme vždy porovnávat dle udávaného světelného toku.

Některé žárovky mají značenu svítivost v kandelách (cd). Přepočet na lumeny je následovný:

cd = lm / 12,6

Pro úplnost uvedeme také přepočet světelného toku na osvětlení plochy. Uvádí se v luxech (lx):

lx = lm / m2

Co by nemělo chybět na obalu žárovky

Krom vyobrazení toho, co je uvnitř, by zde měly být všechny technické parametry, a to hlavně:

Vaši orientaci usnadňuje energetický štítek, který konkrétně u žárovky uvádí čtyři povinné údaje. Graficky třídu spotřeby, pod ní textově světelný tok v lumenech (lm), příkon ve Wattech (W) a životnost v hodinách (h).