Zpět na rozcestník

Jak vybrat mop

Malý rádce pro správný nákup mopu

Jaký druh mopu zvolit?

Mopy lze rozdělit na několik druhů v závislosti na tom, jakou mají hlavici.

Rotační mopy

Rotační mopy se vyznačují tím, že mají hlavici umístěnou na rotačním kloubu, díky kterému je lze vyždímat téměř do sucha a naše ruce vůbec nemusí přijít do kontaktu s vodou.

Třásňové mopy

Třásně na hlavici tohoto mopu se hodí pro vytírání zejména menších prostor, výborně nám pomohou například při vytírání kolem nábytku a podobně. Často mají rotační kloub pro pohodlné ždímání.

Ploché mopy

Mopy, které mají plochou hlavici. Vhodné na vytírání větších ploch, lze na ně navléknout různé druhy návleků. Jako problematické se může jevit ždímání, protože musím přijít do kontaktu s vodou. Existují ale i varianty plochých mopu, které se ždímají na principu složení hlavice a ždímání vyvinutým tlakem.

Jak ždímat?

Jak už jsme nastínili u jednotlivých variant mopů, ždímat lze v zásadě několika způsoby. Prvním způsobem je ruční ždímání, které není moc komfortní, protože musíme přijít do kontaktu se špinavou vodou. Další způsoby pak poskytují mechanismy, které bývají umístěny na kbelících – ždímeme tlakem nebo odstředivou silou po opakovaném sešlapování pedálu. Existuje také varianta, kdy je mop ždímán mechanismem na rukojeti, který hlavici stlačí a vytlačí přebytečnou vodu.

Jak vytírat různé druhy podlah?

Typ podlahy Vhodný typ mopu Ždímání Citlivost povrchu
dřevěné, korkové, laminátové třásňové mopy rotační na vlhkost
linoleoum, marmoleum, PVC jakýkoli typ jakékoliv x
mramor a kamenné podlahy mopy s návlekem z mikrovlákna jakékoliv na poškrábání
dlažba jakýkoli typ jakékoliv x

Existují i jiné druhy mopů?

Ano, například sprejové mopy, které se plní vodou nebo čistícími roztoky, ty jsou vhodné na každodenní ošetření podlah. Existují i parní mopy, které čistí a desinfikují podlahu, jsou náročnější na provoz, potřebují vodu a elektrickou energii.