Zpět na rozcestník

Jak vybrat palety

Malý rádce pro správný nákup palet

Jaký materiál palety zvolit?

V prvním bodě se musíme zamyslet nad tím, jaké zboží budeme na paletách přepravovat. Pro většinu druhů zboží si vystačíme s klasickými dřevěnými paletami, pro přepravu zboží potravinářského průmyslu bychom měli využívat certifikované plastové palety, které se snadno udržují čisté a mají vyšší hygienický standard. Pro vysoké nosnosti existují i palety kovové, pro snížení celkové hmotnosti přepravovaného nákladu pak palety dřevotřískové či papírové.

Dřevěné palety

Vyrábějí se v jednorázové nebo vratné (europalety), jednorázové mají nízkou životnost a zpravidla s doručeným zbožím zůstávají u příjemce, který je likviduje. Vratné palety jsou konstruovány pro vícenásobné použití, jako stabilní a trvanlivé výrobky. Jsou tzv. čtyřstranné, tedy že vysokozdvižný vozík s nimi může manipulovat ze všech čtyř stran (u nízkozdvižných pouze ze dvou stran). Rozměry europalet jsou odvozeny od rozměrů železničních vagónů.

U europalet rozlišujeme stupeň opotřebení:

Plastové palety

Vyznačují se velmi dlouhou životností. V porovnání s dřevěnými paletami mají vyšší pořizovací cenu, ale rozdíl se časem stírá, protože plastová varianta nám vydrží mnohem déle. Jejich jednoznačnou výhodou je nízká hmotnost a také omyvatelnost. Díky tomu se hodí i do nejnáročnějších potravinářských provozů – není problém je omýt, případně desinfikovat.

Druhy plastových palet:

Kovové palety

Pro všestranné použití. Vyznačují se velmi vysokou nosností a snadnou údržbou. Nevýhodou je poměrně vysoká hmotnost v řádu desítek kil.

Palety z dřevotřísky

Dřevotřískové palety jsou vyráběny z lisované dřevotřísky, jejich předností je především nižší hmotnost, která vede k úsporám na cenách za dopravu.

Kartonové palety

Kartonové nebo též papírové palety jsou ekonomickou a ekologickou alternativou k dřevěným paletám. Jejich hlavní výhodou je ještě nižší hmotnost a minimalizace nákladů především při letecké a kontejnerové přepravě.

Co budu na paletě přepravovat?

Pokud budeme přepravovat výrobky v krabicích, stohovatelných přepravkách nebo například stavební materiál (cihly apod.), vystačíme si s paletou v klasickém provedení. Existují ovšem i jiné aplikace například pro přepravu materiálu uvnitř průmyslového provozu nebo jde o zboží, které by na klasické paletě šlo přepravovat poměrně těžce.

Klasická paleta

Základní prostředek pro přepravu zboží, slouží pro přepravu běžných výrobků (cihly, výrobky v kartonových krabicích, balené potravinářské zboží.

Sloupková paleta

Odvozená z klasické palety, základem je manipulační podložka a k ní jsou přichyceny sloupky (pevné, sklopné, odnímatelné). Hodí se zejména pro materiály, které se nedají přímo stohovat (pytlované zboží, ovoce a zelenina v přepravkách).

Ohradová paleta

K manipulační podložce je připevněna buďto pevná, nebo rozebíratelní ohrada (plná, z pletiva, z dřevěných lišt). Vhodné pro přepravu věcí sáčkovaných nebo volně ložených (obilí, granule, ovoce, ale i drobné součástky nebo sypký materiál v průmyslovém provozu).

Skříňová paleta

Podobné konstrukční řešení jako u ohradových palet, navíc s víkem. Může být uzamykatelná i plombovatelná.