Zpět na rozcestník

Jak vybrat pojezdová kola?

Malý rádce pro správný nákup pojezdových kol

Potřebujete nábytková kolečka, transportní kola, kola pro paletový vozík nebo třeba přístrojová kola? Abyste nemuseli později litovat nesprávného výběru nebo zbytečně vyhozených peněz, nezapomeňte si položit tyto otázky.

Typ kolečka

Jaké kolečko vlastně potřebujete?

Pro většinu typických použití pojezdových kol existují speciální produkty se specifickými vlastnostmi pro dané využití. Samozřejmě, že lze použít kolečko odpovídajících rozměrů i k účelu, pro nějž není přímo navrženo, ale proč si věci komplikovat? Ideální je koupit kolečko, které je pro dané použití přímo navrženo – není problém pořídit si transportní kola, přístrojová kola, tepelně odolná kola, kola pro vysoké zatížení, kolečka pro paleťák nebo univerzální kolečka. Po takovém omezení na množinu vhodných produktů (nebo pokud taková speciální skupina neexistuje) se ptejte dále.

Vidlice

Potřebujete kompletní sadu koleček i s vidlicemi?

Ne pokaždé je nutné platit i za nové vidlice ke kolům. Pokud měníte stará kolečka za nová, zjistěte, jestli použité vidlice umožňují vyměnit pouze samotná kola. Pokud ano, je pravděpodobné, že naleznete odpovídající samostatná kola.

Rozměry

Jak velká kolečka potřebujete?

Než se rozhodnete pro nákup konkrétního výrobku, nezapomeňte zkontrolovat všechny podstatné parametry co se týká rozměrů koleček, ať už jde o samotné kolo nebo třeba uchycení, vyhnete se tak nebezpečí budoucích výměn koleček, nákupu odpovídajících šroubů a podobně.

  1. poloměr otáčení
  2. vyložení
  3. stavební výška
  4. o upevňovacích šroubů
  5. rozteč upev. otvorů
  1. velikost upev. příruby
  2. šířka kola
  3. délka náboje
  4. vnější o kola
  5. otvor v náboji, o hřídele kola

Nosnost

Jak těžký náklad kola povezou?

Při výběru koleček podle nosnosti vždy vybírejte kolečka, která unesou více než je reálná zátěž, kterou plánujete na kolečka naložit. I když kolečko s akurátní nosností danou zátěž unese, vyberete-li kolečko s nosností řekněme o čtvrtinu vyšší, výrazně prodloužíte dobu, po kterou vám bude sloužit.

Při výpočtu potřebné nosnosti jednoho kolečka nezapomeňte na hmotnost samotného vozíku (případně přístroje nebo čehokoli, k čemu kolečka připevníte) a použijte vzorce:

Minimální nosnost kolečka = (vlastní hmotnost vozíku + maximální hmotnost nákladu) / počet koleček

Pokud osazujete čtyřmi kolečky, v uvedeném vzorci počítejte pouze se třemi kolečky – na nerovných površích objekty často stojí pouze na třech ze čtyř kol.

Natáčení

Potřebujete, aby se kolečka otáčela kolem svislé osy?

Zvažte počet koleček, která mají být natáčecí. Máte-li dostatečný prostor pro manipulaci s nákladem, stačí mít například na vozíku se čtyřmi koly dvě pevná a dvě otáčecí a snížit tak pořizovací náklady. Na druhou stranu ve stísněných prostorech kompletní osazení otáčecími kolečky významně zvýší komfort pohybu s vozíkem.

Brzda

Budete chtít náklad zabrzdit?

Kola (v drtivé většině případů natáčecí) mohou být vybavena brzdící pákou. Při jejím sešlápnutí se kolo zablokuje a to jak kolem vodorovné tak kolem svislé osy. Obecně je vždy dobré mít možnost náklad zabrzdit a zajistit jej proti nechtěnému rozjetí (může-li teoreticky nastat), které by mohlo způsobit škody na majetku nebo zranění osob – u vozíků se čtyřmi koly je tak vhodné mít možnost alespoň dvě aretovat.

Obruče

Jaké by měly být vlastnosti obruče?

Různé obruče mají různé vlastnosti, ať už jde o valivý odpor (čím vyšší, tím větší je síla nutná pro uvedení do pohybu), odolnost vůči otěru (která je podstatná pro rychlost opotřebení) nebo třeba tepelnou odolnost. Následující tabulka uvádí typické vlastnosti nejčastěji používaných typů obručí.

Standardní plnopryžová obruč, která je šetrná vůči podlaze, nízký rozjezdový odpor. Teplotní odolnost od -100 °C do +600 °C.

Vysoce pružná plnopryžová obruč. Má velmi nízký rozjezdový odpor. Velký valivý komfort, vysoká stálost vůči opotřebení. Teplotní odolnost od -300 °C do + 600 °C. Krátkodobě od -400 °C do +1000 °C.

Polyuretanová bandáž je určená pro vysoké zatížení a tichý chod. Odolná vůči otěru a řezu. Stálá vůči olejům a tukům i mnoha kyselinám a zásadám. Teplotní stálost od -150 °C do +800 °C.

Polyamidová obruč je charakteristická lehkým chodem, je odolná vůči zlomení a trvale stálá vůči kyselinám a louhům, bez nároku na údržbu. Vysoká odolnost vůči otěru. Teplotní odolnost od -200 °C do +800 °C.

Nafukovací obruč je ideální kvůli svému nízkému odporu proti rozjezdu na špatné podlahy. Má velmi dobré tlumicí schopnosti, šetří podlahu. Velké rezervy v nosnosti.

Teplotně odolná kola jsou charakteristická svou vysokou odolností a otěruvzdorností. Odolné vůči olejům, bez nároku na údržbu. Teplotní odolnost od -400 °C do +3000 °C při odpovídajícím uložení kola.

Ložiska

Jaké je vhodné uložení kol?

Kluzné ložisko je určeno pro přepravní zařízení s nízkou rychlostí a občasným použitím, má nejvyšší valivý odpor.

Výhody: jednoduché uložení bez nároků na údržbu, odolné proti korozi, cenově výhodné.

Jehlové ložisko má ocelové jehly v ocelové nebo plastové kleci. Jedná se o nejpoužívanější uložení pro přepravu zařízení s malou rychlostí a ne příliš vysokým zatížením.

Výhody: robustní, bez nároků na údržbu, malé vestavné rozměry.

Hřídel kola uložena ve dvou kuličkových ložiscích se stabilními vnitřními a vnějšími kroužky.

Výhody: velmi dobré valivé vlastnosti (kuličkové ložisko má nejnižší valivý odpor) i při extrémním zatížení a vysokých rychlostech.