Zpět na rozcestník

Jak vybrat policový vozík

Malý rádce pro správný nákup policového vozíku

Jaký policový vozík vlastně potřebuju? Kde ho budu využívat?

Policové vozíky nacházejí různé uplatnění a my si musíme uvědomit, které z nich je pro nás vhodné. Potřebujeme vozík do kanceláře, do dílny nebo na servírování? Je jasné, že si nebudeme do kanceláře kupovat vozík se zvýšenou nosností a robustní konstrukcí. V první řadě tedy zvolíme z několika základních typů:

kancelářské policové vozíky

Uplatní se v kancelářích, na sekretariátech a úřadech, ale i doma v pracovně. Většinou se jedná o vozíky s nižší nosností, vybavené přihrádkami na dokumenty, případně psací potřeby, razítka apod. Často jsou vybaveny držákem na šanony nebo jsou určeny speciálně pro ně.

servírovací policové vozíky

Přicházejí na řadu v jídelnách, v nemocnicích pro rozvážení jídla, v restauracích. Vyznačují se jednoduše omyvatelných povrchem a jsou vybaveny madly.

nerezové policové vozíky

Vhodné do prostředí se zvýšenou vlhkostí, zejména v potravinářském průmyslu, v chladírnách, mrazírnách apod.

antistatické policové vozíky

Velice specifické vozíky z materiálů, které zamezují tvorbě statické elektřiny, obzvláště vhodné na antistatická pracoviště a do provozů, kde je nutné statické výboje eliminovat (drobná elektronika apod.).

dílenské policové vozíky

Většinou se vyznačují vyšší nosností a dalšími vlastnostmi, jako jsou protiskluzové police, brzděná kola, hrany proti spadnutí předmětů a další.

Je důležitá nosnost a počet polic?

Oba parametry se budou odvíjet od konkrétního použití. Potřebujeme vozík do dílny? Volíme vyšší nosnost. Počet polic je čistě na našich osobních preferencích a potřebách. Pokud bude třeba na vozíku vozit drobnější předměty nebo materiál raději zvolíme tři police, pokud ale budeme převážet břemena větší, zvolíme raději police dvě, čímž nám spodní poskytne větší prostor pro uložení břemene.

U nosnosti bychom si měli pohlídat zejména nosnost na polici, abychom ji nevhodně nepřetížili a nevystavili se tak nebezpečí poškození vozíku a abychom předešli případným úrazům nebo poškození převáženého předmětu.

Jaká volit kolečka?

Policové vozíky jsou v drtivé většině případů vybaveny plnými kolečky. Podle prostorů, ve kterých budeme vozík používat (sklad, kancelář, jídelna, dílna), bychom měli volit taková, která budou například nešpinivá, tedy nebudou zanechávat na podlaze čmouhy. Určitě stojí za zvážení pořídit vozík, který je vybaven koly s brzdou nebo ochrannými kryty proti najetí na nohu.