Zpět na rozcestník

Jak vybrat regál

Malý rádce pro správný nákup regálů

Kde bude regál umístěn?

První a nejzásadnější otázka zní: kam a k čemu regál pořizujeme. Teprve poté, co si ujasníme místo, kde bude regál umístěn, můžeme začít vybírat konkrétní regály dle zadaných parametrů. Rozlišujeme regály pro následující použití:

Jaké zvolit rozměry?

Rozhodujeme se hlavně podle prostorových možností. Zásadním rozměrem je výška – vysoké regály pořizujeme především do skladů, archivů, knihoven apod. Jde nám tedy především o jejich kapacitu. Opačný případ jsou bytové interiéry nebo sklepy domů, kde většinou pořizujeme regálové sestavy nižší a s menší kapacitou. Zde z praktických důvodů volíme nižší regály i kvůli snazší dostupnosti.

Šířku a hloubku regálu volíme samozřejmě podle prostorových možností a požadavků na kapacitu skladování. Rozhodně by neměly překážet a měly by umožňovat volný pohyb kolem nich. Zároveň by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly věci, které potřebujeme skladovat.

Jakou zvolit nosnost?

Na trhu jsou běžně k dostání regálové sestavy s nosností jedné police v rozmezí 20 a 500 kilogramů při rovnoměrném zatížení. Sestavy pořizované do skladů by měly logicky pojmout opravdu vysoké hmotnosti, naopak regály do domácích spižíren a sklepů si vystačí s mnohem nižší nosností.

Jaký zvolit materiál regálu?

Nejčastěji jsou k dostání regály z kovu, dřeva nebo plastu. Kov a dřevo jsou samozřejmě podstatně bytelnější než plast. Dřevěné regály se často využívají v potravinářství nebo dílnách, plastové často v domácnostech. Kovové regály jsou nejčastěji využívané pro rozličné prostory. Často mají povrchovou úpravu práškovou barvou, jsou odolné proti korozi apod.

Jakou zvolit konstrukci regálu?

Regálové sestavy se vyrábí v různých konstrukcích a výběr záleží na našich konkrétních požadavcích.

Bezšroubové regály

využívané zejména v domácnostech, vyznačují se jednoduchou montáží

Drátěné regály

bytové a kancelářské interiéry

Konzolové regály

využívané pro skladování profilového materiálu a desek

Regály s plastovými boxy

pro skladování materiálu v dílnách, garážích apod.

Regály na pneumatiky

pro skladování pneumatik

Regály se šikmými policemi

výdejny, obchody, materiál se sám gravitací posouvá po regálu

Paletové regály

pro skladování materiálu na paletách

Buňkové regály

buňkové systémy s vysokou nosností do velkých skladů, stohují se na sebe