Zpět na rozcestník

Jak vybrat řezačku papíru

Malý rádce pro správný nákup řezačky

Jak velký papír budu řezat?

Je důležité zaměřit se na to, jaký druh papíru budu nejčastější řezat. Nejpoužívanější a běžně dostupné jsou řezačky pro formát A4, k dostání jsou ale i řezačky velkých formátů A3, A2 a A1. Je dobré myslet dopředu a koupí větší řezačky se připravit nařezání menších i větších formátů.

S formátem souvisí i délka řezu, ten udává maximální rozsah, se kterým můžeme pracovat. Většinou se pohybuje mezi 30 až 50 centimetry. Podle rozsahu můžeme také poznat, jestli je řezačka určena spíše pro domácí nebo pro profesionální použití.

Kolik papírů najednou budu řezat?

Kapacita řezání je také důležitý parametr při výběru vhodného zařízení. Značí možnost řezání více listů papíru naráz. Často je udávána v kusech papíru a gramáži.

Jaké zvolit provedení řezačky?

Pákové řezačky

Umožňují řezat více papírů najednou pomocí velkého nože, který je ve tvaru páky. Jsou vhodné do kanceláří pro jednoduchou manipulaci a rychlost.

Řezačky s jezdcem

Uvnitř jezdce je zabudovaný břit, který řeže papír při jeho projetí. Manipulace s tímto typem je velice jednoduchá a bezpečná. Nepřicházíme do styku s břitem. Jsou vhodné pro domácí práci.

Kotoučové řezačky

Provádí řez papíru pomocí kolečka, kterým se přejíždí po papíru. Jsou vhodné pro domácí práci náročnou na přesnost.

Řezačky v pravítkovém provedení

Nemají žádnou pracovní plochu. Jsou velice kompaktní a vhodné pro přesnou domácí práci. Nejsou vhodné pro řezání tvrdších papírů s větší gramáží.