Zpět na rozcestník

Jak vybrat rudl

Malý rádce pro správný nákup rudlu

Druh rudlu – co na něm budu vozit?

Klasický rudl

Nabízí nejvšestrannější použití, hodí na přepravu téměř všeho, vyjma specifických věcí, pro které jsou rydly speciálně vyrobené.

Skládací rudl

Rudl klasické konstrukce, ale skládací, většinou má sklopnou ložnou lopaty, je skladnější a umožňuje převoz v autě.

Víceúčelový rudl

Modely, které se dají v případě potřeby přeskládat do formy vozíku, nabízejí tak větší flexibilitu.

Schodišťový rudl

Schodišťové rudly jsou speciálně navrženy pro přepravu břemen po schodech, jsou vybaveny třetím párem koleček, které se točí ve stejné ose, čímž usnadňují pohyb po schodech.

Rudl na nábytek

Většinou se jedná o rudl prodloužený, vhodný k přepravě vyšších kusů nábytku.

Rudl na pneumatiky

Speciální rudl s upravenou konstrukcí pro převážení pneumatik.

Rudl na židle

Ke konstrukci rudlu je připevněn držák na stohovatelné židle, často bývá odnímatelný.

Rudl na sudy

Rudly určené pro přepravu sudů, mají upravenou konstrukci a bývají vybaveny pojistkou proti vypadnutí břemene.

Kolik by měl rudl uvézt?

Rudly se zpravidla vyrábějí s nosnostmi od 50 do 250 kilogramů. Při vybírání musíme vždy přihlížet k našim konkrétním požadavkům. Musíme dobře zvážit, jaká břemena budeme převážet a jaká nosnost nám bude pravděpodobně stačit. Není na škodu nosnost rudlu nadhodnotit, vyhneme se pak případným obtížím nebo nehodám, kdybychom v budoucnu potřebovali převést břemena těžší, než jsme původně zamýšleli.

Jak velká by měla být ložná plocha?

Opět záleží jen a jen na Vašich požadavcích. Pro větší břemena se snažíme logicky najít rudl s větší ložnou plochou, pro menší naopak s menší. Zároveň bychom měli myslet i na to, že zvětšená ložná plocha snižuje skladnost rudlu, v tomto případě není na škodu volit variantu se sklopnou lopatou.

Jsou kolečka důležitá?

V zásadě ano. Zde se jedná zejména o uživatelský komfort, ale také o bezpečnost převážených věcí. Plná kolečka se hodí zejména na hladké plochy skladů apod. Dušová kola naopak všude tam, kde se potýkáme s nerovnostmi terénu. Duše propůjčí kolu alespoň částečné tlumení a jízda s ním nebude na nerovném terénu tak náročná a nepříjemná, do jisté míry tak chrání i naložené břemeno proti otřesům.

Ocel nebo hliník?

Naprostá většina rudlů se vyrábí z oceli a vystačí pro drtivou většinu aplikací. Hliníkové rudly jsou lehčí, ale to se zároveň podepisuje na jejich ceně. Existují i rudly nerezové, které se uplatní zejména v prostředí se zvýšenou vlhkostí vzduchu nebo v potravinářství a všeobecně v prostředí s vysokými hygienickými nároky.