Zpět na rozcestník

Jak vybrat skartovač

Malý rádce pro správný nákup skartovače

Kde budu skartovač využívat?

Zásadní faktor pro výběr správného typu je velikost prostoru, ve kterém budeme skartovat. Budeme skartovat doma? Pak volíme menší přístroje s menší kapacitou skartace s nižším stupněm utajení i s nižším objemem nádoby na odpad. Pokud budeme skartovačku využívat ve velké kanceláři a budeme pracovat s citlivými dokumenty, postupujeme přesně opačně.

Kolik dokumentů budeme denně skartovat?

U každého modelu nalezneme informaci o kapacitě řezného mechanismu na jeden proces skartace – zjednodušeně řečeno se dovíme, kolik dokumentů můžeme do stroje vložit najednou. Je třeba dávat pozor na gramáž papíru, protože tato hodnota je uváděna pro papír A4 70g/m2, ale běžně používaný kancelářský papír má gramáž 80g/m2. Nesnažme se tedy přístroje zatěžovat na maximální možnou hodnotu, mohli bychom totiž nevratně poškodit řezný mechanismus.

Jaký stupeň utajení je pro nás vhodný?

Stupeň utajení se v případě skartovaček rovná tomu, jak velké částice z vloženého dokumentu vzniknou – čím menší částice, tím větší stupeň utajení. Výrobci v zásadě uvádějí 6 stupňů. Nejvyšší hodnota znamená nejmenší částice a nejvyšší stupeň utajení.

Způsob řezání Stupeň Typ dokumentů
Na proužky S2 Interní doklady (fotokopie, faktury, zápisky)
Na částice S3 – z formátu A4 – 400 ks částic Důvěrné písemnosti (důvěrná data)
S4 – z formátu A4 – 2 000 ks částic Utajované dokumenty (existenčně důležité dokumenty)
S5 – z formátu A4 – 6 500 ks částic Přísně tajné dokumenty (vysoké nároky na bezpečnost)

Jak velkou odpadní nádobu potřebuji?

Objem se samozřejmě uvádí v litrech. Hodnoty se pohybují někde mezi 10 a 50 litry. Jak už bylo uvedeno na začátku, volíme hodnotu, která bude vhodná pro konkrétní využití. Pro domácnosti menší objemy, pro kanceláře větší objemy.

Budu skartovati i jiné věci než papír?

Na trhu nalezneme i skartovačky, které si poradí s kancelářskými sponami, s magnetickými kartami nebo s CD a DVD nosiči. Rozhodujeme se opět podle konkrétní aplikace. Pracujeme-li na pracovišti, kde je potřeba zbavovat se i CD a DVD disků s citlivými daty, volíme přístroj, který je vybaven touto funkcí.