Zpět na rozcestník

Jak vybrat stojan na kolo

Malý rádce pro správný nákup stojanu na kola

Kolik kol by měl stojan udržet?

Podle odpovědi na tuto otázku se budeme rozhodovat, jaký stojan na kolo bychom měli pořídit. Pokud budeme potřebovat stojan do sklepa v domě nebo garáže, budeme volit stojany menší pro jedno, případně dvě kola. Pokud budeme pořizovat stojany, které budou umístěny například venku před firmou, skladem, prodejnou apod., volíme stojany pro více kol s odolnější konstrukcí a možností zapuštění do země, abychom předešli odcizení.

Jaký zvolit materiál stojanu?

Většinou se prodávají stojany vyrobené z kovu. Rozdíl je spíše v jejich umístění, pokud budeme pořizovat stojan do vnitřních prostor, nemusíme klást takové požadavky na jeho odolnost proti rezivění. Stojany pro umístění do exteriéru by měly mít kvalitnější povrchovou úpravu. Většinou jsou vyráběny z oceli nebo různých kovových slitin.

Jaký zvolit druh stojanu?

Stojany jsou nabízeny v celé řadě provedení: od opěrných oblouků až po háky pro zavěšení kola. Vždy volíme takový, který bude vhodný pro konkrétní prostor a užívání.

Držáky a stojany pro domácí použití

Spadají pod 1. zónu, zejména se užívají gumové s otvory nebo kartáčovacím efektem, odstraňují hrubé nečistoty: kamení, písek, bahno, sníh apod. Zároveň zamezují pádům, díky otvorům z nich odtéká voda.

Stojany pro umístění ve veřejném prostoru

Kovové stojany s robustnější konstrukcí, ukotvitelné k zemi pomocí šroubů nebo zabetonování. Na trhu jsou k dostání s různým počtem stání pro kola, od jednoho po deset. Mají speciální povrchovou úpravu, která je odolná proti povětrnostním vlivům. Vyrábí se také jako tzv. opěrné oblouky, o které se kolo opře a zároveň se k němu uzamkne.