Zpět na rozcestník

Jak vybrat tavnou pistoli

Malý rádce pro správný nákup tavné pistole

Tavnou pistoli na kartuše s lepidlem nebo lepicí tyčinky?

Pistole na kartuše nejsou tak časté jako ty, které při své práci využívají lepidlové tyčinky. Nelze jednoznačně říci, že by jeden typ byl horší než ten druhý. Jsou mezi nimi jisté rozdíly například v době náhřevu apod., rozdíl je ale v samotním lepidlu. U kartušových PUR (polyuretanových) lepidel bývá uváděna zatížitelnost již po několika minutách a mimořádně silné spojení, jemuž se běžné lepicí tyčinky pravděpodobně nevyrovnají. Volíme tedy dle toho, jak silné spojení vyžadujeme.

Je u tavné pistole důležitý příkon?

Příkon bude především ovlivňovat dobu náhřevu přístroje, čím je vyšší, tím kratší doba náhřevu. Rozdíly ovšem nejsou nikterak markantní a je tedy na nás, zda vydržíme počkat pár minut navíc. Tavné pistole s příkonem kolem 200 W se nahřejí v průměru za 7 minut, pistole o příkonu kolem 500 W se nahřejí za 3 až 5 minut. Zhodnoťme, zda se vyplatí investovat více peněz kvůli pár minutám.

Doba náhřevu – jak rychle se potřebuji vrhnout do práce?

Doba náhřevu je parametr, jež určuje, jak dlouhou dobu musíme vyčkat, než budeme moci pistoli začít využívat k práci. Jednoduše řečeno je to doba, kterou pistole potřebuje k natavení lepidla. Zde je to čistě o osobních preferencích – jak již bylo zmíněno výše, tato doba je ovlivněna výkonem pistole.

Doba náhřevu je v řádu několika minut, u těch s vysokým výkonem jsou to 2–3 minut, u těch s nižším až 10 minut. Tavné pistole na PUR lepidla se pohybují v řádu 5–10 minut.

Je důležitá provozní teplota?

Provozní teplota je parametr, který při výběru tavné pistole není zcela směrodatný. Pistole se totiž zahřívá na takovou teplotu, aby zvládla natavit právě ten druh lepidla, se kterým umí pracovat. Výrobci tuto hodnotu uvádějí, ale při výběru nehraje významnější roli.

Co je to lepicí výkon?

Pod tímto lehce zavádějícím slovním spojením se opět skrývá jednoduchý parametr a to sice, kolik gramů lepidla je schopna pistole nechat protéct za jednu minutu. Vyšší hodnoty jsou lepší, pokud potřebujeme lepit více věcí v rychlém sledu za sebou, například ve výrobě, a potřebujeme konstantní proud lepidla, naopak nižší hodnoty jsou vhodné pro dekorační a jiné kutilské činnosti či drobné opravy.

Jaké lepicí tyčinky existují?

Při výběru lepicích tyčinek musíme zejména dávat pozor na to, abychom zvolili správný průměr. Pokud vybereme tyčinky moc tlusté, do pistole je nebudeme schopni zasunout. Tyčinky se dají pořídit buďto čiré nebo mléčné – závisí tedy na dané aplikaci. Pro dekorační činnosti jsou vhodnější tyčinky čiré.