Zpět na rozcestník

Jak vybrat vstupní rohože?

Malý rádce pro správný nákup rohoží

Kde budu rohože využívat?

Vstupní rohože slouží nejen k bezpečnému vstupu do budov (zamezují uklouznutí), ale zároveň slouží jako vysoce efektivní čisticí, případně desinfekční zóny na obuv. Je důležité uvědomit si, zda potřebujeme pouze obyčejnou čisticí vstupní rohož, nebo zda potřebujeme vytvořit efektivní čisticí zóny.

Čisticí zóny

Pro nejlepší účinek se doporučuje opatřit vstupy do budovy minimálně dvěma, případně třemi rohožemi pro dosažení toho nejlepšího účinku – tímto vzniká prostor, který dobře očistí obuv procházejících osob. Funkce jednotlivých zón:

1. zóna: Umístěna venku, většinou gumové rohože s otvory. Odstraňují hrubé nečistoty, jako jsou kamení, bahno, sníh apod.

2. zóna: Umístěna bezprostředně za vstupními dveřmi, převážně se užívají pryžové rohože s kartáčovacím efektem, nebo textilní rohože s absorpcí vlhkosti. Obuv je zbavena zbylé špíny, prachu a vlhkosti.

3. zóna: Umístěny v budově za 2. zónou, převážně textilní rohože. Zachycují zbylý prach a vlhkost.

Škrabáky a hliníkové rošty

Používají se místo samostatných exteriérových rohoží. Jedná se o řešení, které je nutné zapustit do země, většinou se kombinuje s odtokovými kanálky. Zachycují hrubé nečistoty, kamení, písek apod. Často jsou kombinovány s pryžovými škrabkami, které zajišťují neklouzavost.

Desinfekční rohože

Využívané zejména ve zdravotnictví, slouží k důkladné očistě obuvi všech přicházejících i odcházejících osob. Obsahují vnitřní zásobník na desinfekční prostředek, který se dostává do kontaktu s podrážkou až po došlápnutí. Používají se v interiéru i exteriéru.

Zatížitelnost – kolik lidí po rohoži bude procházet?

Důležitý parametr, nad kterým se musíme zamyslet. Logicky do velkých firem a podniků budeme volit vysoce zatížitelné a odolné rohože, do menších firem, bytových domů apod., budeme volit středně odolné rohože a pro domácnosti a malé firmy postačí méně odolné rohože.

Nízká odolnost

Malé firmy, málo využívané vchody, domácnosti apod.

Střední odolnost

Obytné domy, vchody ve střeních firmách, obchodech, restauracích apod.

Vysoká odolnost

Hotely, letiště, recepce, obchodní centra, školy apod.

Interiér nebo exteriér – kde bude rohož umístěna?

Otázka, která vychází již z úvodního rozdělení čisticích zón. Je třeba zvolit, zda bude rohož umístěna v interiéru nebo exteriéru.

Exteriérové vstupní rohože

Spadají pod 1. zónu, zejména se užívají gumové s otvory nebo kartáčovacím efektem, odstraňují hrubé nečistoty: kamení, písek, bahno, sníh apod. Zároveň zamezují pádům, díky otvorům z nich odtéká voda.

Interiérové vstupní rohože

Spadají do 2. a 3. zóny, užívají se pryžové nebo textilní materiály, často s kartáčovacím efektem. Zachycují zbývající vlhkost a prach a udržují podlahy suché a čisté.