Zpět na rozcestník

Jak vybrat vysavač

Malý rádce pro správný nákup vysavače

Jaký zvolit typ?

Na trhu najdeme několik typů vysavačů a vždy je důležité zvážit, k jakým účelům jej budeme využívat. Nekupovat tedy robotický vysavač do prostor, kde je třeba kvalitně a často vysávat, nebo například nekupovat průmyslový typ vysavače s vysokým sacím výkonem do malého bytu.

Rozhodujeme se samozřejmě podle toho, jaký druh podlah se nachází v našem bytě nebo v místě, kde budeme vysavač používat. Pokud nemáme koberce, budeme vysávat hlavně prach a na to nám stačí klasický vysavač, pokud máme koberce, měli bychom zvážit, zda pro nás nebude vhodný vysavač, který umožní i jejich mokré čištění.

Klasický vysavač

Klasické vysavače v provedení s prodlužovací tyčí, plastovou hadicí a hlavicí. Jsou vhodné pro vysávání jak koberců, tak tvrdých podlah.

Ruční / tyčový vysavač

Jde o typ spíše pohotovostního vysavače. Bývají menší s menším sacím výkonem. Ruční jsou většinou napájeny akumulátorem a jsou přenosné. Hodí se například pro úklid auta, vysátí drobků ze sedací soupravy apod.

Robotický vysavač

Určeny spíše pro tvrdé podlahy. Přístroje vybavené moderními technologiemi, které vysávají zcela samy. Nedisponují velkým sacím výkonem, ale využívají jiných postupů k tomu, aby vysály kvalitně. Jejich nevýhodou může být poměrně vysoká pořizovací cena a také poměrně dlouhá doba vysávání.

Vysavač s vodním filtrem

Pokud jste alergičtí na prach či roztoče, jsou vodní vysavače správnou volbou. Jediný rozdíl oproti klasickým vysavačům spočívá v tom, že nasátý vzduch prochází vodním filtrem. Roztoči a prachové částice se tak zachytávají v nádobě s vodou. Jejich nevýhodou je, že jsou náročnější na údržbu.

Multifunkční vysavač

Přístroje kombinující suché i mokré vysávání. Můžete s nimi vysát rozlitou vodu a jiné nečistoty. Jsou vhodné do garáží nebo restaurací, ale i do domácností s dětmi. Nabízejí také například čištění koberců apod.

Průmyslový vysavač

Vysavače s velmi vysokým sacím výkonem, vhodné například pro mokré i suché vysávání velkých prostor, umí si poradit i s velkými kusy nečistot (např. ve stavebnictví).

Je důležitý příkon?

Příkon u vysavačů není úplně důležitý, mnohem důležitější je jeho sací výkon, který zpravidla odpovídá hodnotám někde mezi jednou třetinou a jednou pětinou příkonu. Čím vyšší sací výkon tím lepší odsávání prachu. Nenechme se ale zmást, pomocí kvalitního těsnění a filtrace se i s nižšími hodnotami příkonu dá dosáhnout výborného sacího výkonu.

Se sáčkem nebo bez?

Na trhu nalezneme vysavače s jednorázovými sáčky na prach a nečistoty, ale také s plastovými nádobami, do kterých se nečistoty shromažďují. Oba typy mají své výhody i nevýhody.

Je objem sáčku/nádoby důležitý?

Tento parametr by se měl odvíjet od toho, jak je plocha, kterou budeme pravidelně vysávat velká. Přirozeně pro menší prostory si vystačíme s menším sáčkem do 2 litrů, do velkých bytů jsou vhodnější vysavače se sáčkem od 3 nebo 4 litrů objemu. U bezsáčkových vysavačů se toho nejeví jako problém, protože nádobu lze kdykoliv vyprázdnit.

Nebude vysavač příliš hlučný?

Hlučnost vysavače je poměrně podstatná zejména pro naše pohodlí, případně pro klid Vašich sousedů. Nezapomeňme, že i rozdíl 10 dB je velmi velký a na hlučnosti vysavače se značně podepíše. Špičkové vysavače mívají hodnoty někde kolem 60 dB, což je hodnota velice příznivá. Naopak vysavače levnější mívají hodnoty i přes 80 dB. Tato hodnota je vždy uvedena na energetickém štítku vysavače.

Jakou by měl mít hmotnost?

Hmotnost je důležitá zejména v rodinných domech, kde budeme muset vysavač vynášet do vyššího patra. V klasických bytech tento parametr není zcela důležitý, protože vysavače jsou vybaveny systémem koleček, díky kterému se s vysavačem velmi snadno manipuluje. Hmotnost je samozřejmě ovlivněna provedením vysavače a velikostí motoru. Vysavače s vodní filtrací budou těžší než klasické.

Jak dlouhá by měla být přívodní šňůra?

Měli bychom si uvědomit, jak velký akční rádius vysavače potřebujeme, tedy dosah od zásuvky s plně vytaženou přívodní šňůrou až po konec hubice. Ideální hodnoty délky přívodní šňůry se pohybují mezi 8 až 15 metry.

Příslušenství vysavače

Za zmínku stojí zejména tři věci, a to vysavače vybavené HEPA filtrem, turbokartáčem nebo speciální hubicí na matrace.

HEPA filtr

Jedná se o v současnosti nejdokonalejší způsob filtrace vzduchu vycházejícího z vysavače. Čím vyšší číslo, tím lepší a novější typ filtru.

Turbokartáč

Jedná se o malou nebo velkou vysávací hubici, která je vybavena rotačním kartáčem. Ten se díky procházejícím vzduchu otáčí a sbírá nečistoty, obzvláště chlupy domácích mazlíčků. Je vhodný pro vysávání čalounění.

Hubice na matrace

Jedna se většinou o menší hubice s gumovými částmi na přední i zadní straně, na které se hromadí nečistoty. Proudící vzduchem jsou pak odsáty. Pomáhá odstraňovat alergeny a roztoče z matrací a čalounění.